Kveeni Suomi Festivaali

Laster Arrangementer

Eksklusivt Zoom-møte

Av Rune Bjerkli

Kulturens hus i Luleå er kunstutstilling Meän mean sapmelas satt opp av en samisk kunster fra Pajala-området.

Som leder av det nordiske Kvenlandsförbundet har undertegnede sett utstillingen. Den er morbid dyster. Den er politianmeldt av kvener/tornedalinger/lantalaiset i Sverige. Initiativet er ledet av Eva Kvist, VD (daglig leder) i Svenska Tornedalingars Riksförbund – Tornionlaaksolaiset, som blir fremstilt på en meningsløs stygg måte av nabokunstneren i Pajala.

Utstillingen er innenfor ytringsfrihetens grenser, og vil mest sannsynlig ikke bli domfelt.

Men det vi trygt kan si er at den viser en skremmende holdning blant noen samer til andre mennesker. Både mennesker med makt og mennesker som er mer marginalisert enn samene.

Kunstneren fremstiller VD som en blodig bøddel av samiske karlevorer (kadaver). En kunst som får en til å vurdere om kunstner er ved sine fulle fem.

Men dette er bare en liten del. Er man ikke forsiktig, så kan man gjøre noe straffbart bare ved å videreformidle andre deler. Og den nazistiske avdelingen av utstillingen er en del av disse.

Vi vil i nærmeste fremtid gå gjennom utstillingen direkte på et Zoom-møte. De som er medlemmer av Kvenlandsförbundet, Kvensk Finsk Riksforbund, og Skandinavien Suomalaiset har gratis prioritet. Send din epost til posti@kveenimaa.org eller kvenfinn@gmail.com innen mandag 28. April kl. 23.59 dersom du ønsker å se nærmere på utstillingen.

Dato og tid blir satt opp på mandag 28. april.

Link til Zoom-møtet vil bli sendt til de påmeldte.

Del denne på:

Gå til toppen